info@gazetemas.com  ||  0 850 305 08 24 Hakkımızda Künye Bize Ulaşın
IMG-LOGO
IMG

ÇYDD olarak, içinde bulunduğumuz "Pandemi" koşullarında öğrencilerimizin sağlığı önceliğimizdir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, içinde bulunduğumuz "Pandemi" koşullarında öğrencilerimizin sağlığı önceliğimizdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğrencilerimizin okullarından uzak kalacakları süre zarfında "uzaktan eğitim" almaları kararını yerinde bulmaktayız.

Bununla birlikte uygulanmakta olan uzaktan eğitimin ilk gününde; en değerli varlığımız, ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimi, bilişsel ve psikolojik gelişimleri açısından son derece kaygı verici ve ürkütücü yayınlara tanık olduk.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. maddesi “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” hükmüne ve anayasal zorunluluk gereği tüm dinlere, inanışlara eşit mesafede olunması gerekliliğine rağmen çocuklara ilahiler dinletildi. Pedagojik olarak asla müfredatta yer almaması gereken idam ve şiddet içeren savaş sahneleri -çizim olarak da olsa - ayrıntılarıyla izlettirildi. Bugünlerde yaşadıkları olağanüstü koşulları kötü bir anı olarak hatırlayacak çocukları rehabilite etmemiz gerekirken, bu görüntülere maruz bırakmak akıl ve ruh sağlıkları için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Sayın Bakan, "O görüntüleri ben de onaylamıyorum, güvendiğim için denetlemediğim ekip hazırladı" diyebilmiştir. Bu durumda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Sayın Bakan’a soruyoruz; “Okullarımızda çocuklarımıza eğitimi de, güvendiğiniz ama denetlemediğiniz farklı kişiler ve ekipler mi veriyor? Bu konuda soruşturma açacak ve gereken yaptırımları uygulayacak mısınız?”

Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) çocuklar için daha iyi bir dünya ideali yönünden önemli bir kazanımdır ve yasal mevzuatımız açısından da bağlayıcıdır.Çağın gereklerine uymayan, bilimsel ve nesnel ölçülerle hazırlanmamış eğitim programlarının ve içeriklerin çocuklarımıza uygulanmasını istemiyoruz.

İçinde bulunduğumuz küresel salgını ve ileride yaşamamız olası başkaca felaketleri Türk bilim insanlarının yapacağı buluş ve katkılarla kendi olanaklarımızla yenebilmemiz mümkündür, yeter ki Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün arzu ettiği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirilsin. Bunun için ise eğitimin bilimsel ve laik esaslara göre verilmesi ön koşuldur.

Unutmayınız ki çocukların eğitimi ülkenin önce geleceğini ve sonra da kaderini belirler.


Hibya Haber Ajansı

Haberler

IMG
ABD Sağlık Dairesi Başkanı: Pearl Harbor dakikamıza geldik

Boston 5 Nisan (HİBYA) –Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Dairesi Başkanı Jerome Adams, Pazar günü Fox News Sunday’de yaptığı açıklamada ABD’nin Koronavirüs (KOVİD-19) ile mücadelesinde “Pearl Harbor dakikasına” geldiğini belirtti. Adams bu haftanın “11 Eylül ve ...

Güncel - 05/04/2020
IMG
Sen Evde Kal Biz Sana Geliriz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle, “Sen Evde Kal Biz Sana Geliriz” sloganıyla, kültür ve sanat etkinliklerini, online olarak sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Nisan ayı boyunca, hem yetişkinler hem de ...

Güncel - 05/04/2020
IMG
Kraliçe Elizabeth pazar akşamı İngiltere’ye seslenecek

Dış Haberler, 5 Nisan (HİBYA) – Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth pazar akşamı KOVİD-19 salgını hakkında açıklamada bulunacak. Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth’in ülkenin pandemi krizi ile verdiği mücadelede etkilenen ailelere ve sağlık çalışanlarına hitap ...

Güncel - 05/04/2020
IMG
fizy ve TV+’tan #EvdeHayatVar konserlerinin bu akşamki konuğu Feride Hilal Akın

Turkcell, Türkiye’nin en iyi seslerini fizy ve TV+ üzerinden sevenleriyle buluşturmaya devam ediyor. Evdeki zamana müzikle keyif katan #EvdeHayatVar konserlerinin bu akşamki konuğu yükselen yıldızlardan Feride Hilal Akın olacak Dijital operatör Turkcell, #EvdeHayatVar projeleriyle ...

Kadın Moda - 05/04/2020
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10