info@gazetemas.com  ||  0 850 305 08 24 Hakkımızda Künye Bize Ulaşın
IMG-LOGO
IMG

Koronavirüsten korunmak için ofiste kâğıttan uzak durun

Uzmanlar koronavirüsün kağıt ortamında 4-5 gün arasında aktif kaldığını konusunda uyarılarda bulunarak herkesin kağıtla temas konusunda dikkatli olmasını önerirken, yazılımcılar da elektronik belge ve süreç yönetim sistemlerinin bu konuda en etkin ve güvenli çözüm olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip Koronavirüs’ü (COVID-19) dünya genelinde pandemi ilan etmesi ve ülkemizde Devletimizin Sağlık Bakanlığımız öncülüğünde gerekli tedbirleri artırması üzerine, birçok şirket evden çalışma modeline geçti.

Bu durum iş süreçlerinde bazı aksamaların ve gecikmelerin yaşanmasına neden oluyor. Bu noktada, dijital dönüşümün önceliklerinden biri olan elektronik belge ve süreç yönetim sistemlerinin ve “kağıtsız ofis” yaklaşımının önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bilkent Cyperpark firmalarından CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı, bilimsel araştırmalara göre Koronavirüsün kâğıt gibi ortamlarda 4 ila 5 gün arasında aktif kalabileceğinin öngörüldüğünü belirtti. Kanlı, “Bundan dolayı mümkün olduğunca elden ele dolaşan kâğıttan uzak durmamız hem kendimiz hem de toplum sağlığı için hayati önem arz etmektedir. Birimden birime, masadan masaya, elden ele dolaşan kağıtlar birçok virüs ve bakterinin de taşınmasına ve yayılmasına yol açmaktadır. Evrak ile sıklıkla temas eden tüm ofis çalışanları, memurlar, arşivciler, satın almacılar, muhasebeciler, hukukçular, öğrenci işleri görevlileri doğal olarak daha yüksek risk altında.” diye konuştu.

Kağıt ile sıfır temas

İş süreçlerinin evden takip edilmesi için e-posta, Skype ve WhatsApp gibi uygulamaların online yazışmalar ve toplantılar için faydalı olsalar da tek başlarına yeterli olmayacağını vurgulayan Kanlı, “Dolayısıyla, asıl ihtiyaç uçtan uca kesintisiz bir otomasyon sunan bir Elektronik Belge ve Süreç Yönetim Sisteminin hayata geçirilmesidir. Bu sistemler; elektronik belgelerinizi oluşturmanız, paraflamanız ve imzalamanız, elektronik arşivinizden aradığınız bir belgeyi saniyeler içinde bulmanız için en ideal çözümdür. Aynı zamanda kağıt ile teması minimuma indirdiği için en sağlıklı çözümdür” dedi.

Kanlı; “Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemleri hem kurum içi yazışmalarınızı hem de kurumu dışı yazışmalarınızı yasal geçerliliği olan dijital platforma taşıyarak fiziksel teması ve riski minimize ederken, aynı zamanda iş süreçlerini takip edilebilir hale getirip ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır.

Örneğin, kurumuzun bir tedarikçisi ile yapacağı sözleşmeyi tedarikçiniz ile fiziksel olarak bir araya gelmeden dakikalar için de e-imza ile imzalayabilir hem kendinizin hem de karşı tarafın riskini minimum düzeye çekebilirsiniz.” diyerek sözlerini tamamladı.


Hibya Haber Ajansı

Haberler

IMG
Visa, Team Visa sporcularına desteğini 2021 Olimpiyatları’na kadar uzattığını açıkladı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, Tokyo 2020 Olimpiyatları’nı 2021’e erteleme kararı ile birlikte Visa, olimpik ve paralimpik Team Visa oyuncularına verilen desteğin bir yıl daha uzatılacağını açıkladı. Visa, 51 ülkeden, 30 farklı spor dalında 90’dan fazla sporcunun ...

Güncel - 09/04/2020
IMG
Koronaya rağmen trafikteki araç sayısı ancak yüzde 35,8 azaldı

Koronavirüs tedbirleri ve okulların kapatılması, İstanbul ulaşımında önemli değişikliklere yol açtı.İstanbul trafiğinin zirve saati değişti; sabah 08.00-09.00 Aralığından 17.00-18.00 aralığına geçti.İki yaka arasındaki geçişler yüzde 52,8 azalırken, en fazla geçiş 15 ...

Güncel - 09/04/2020
IMG
E-ticaret eğitimlerine talep arttı

Evlere kapanmak zorunda olduğumuz bu dönemde e-ticaret sektöründeki hızlı yükseliş ve e-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen sayısındaki artış, e-ticaret eğitimlerine olan talebi artırdı. Ticimax Akademi tarafından gerçekleştirilen ücretsiz eğitim, seminer ve sohbetler, ...

Güncel - 09/04/2020
IMG
DolarTL'de gevşeme sınırlı

Gözler, bir tarafta AB ülkelerinin maliye bakanları düzeyindeki ortak ekonomi paketi toplantısından çıkacak kararda iken diğer yandan OPEC+ toplantısında alınması beklenen üretimin kısılması kararında. Piyasalar petrol tarafında arz kısıntısına gidilmesini fiyatlarken, brent ...

Güncel - 09/04/2020
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10